Arena Chatter

Calgary Stampede Pool B Contestants

Calgary, AB – Check out who is competing in Pool B of the Calgary Stampede, which begins at 1:30pm MST this afternoon! This list will also include the rough stock draw for day 1 of pool B.

You can watch the rodeo live on television on channel Sportsnet channel 409 (Bell), if you do not have this channel, go to search on your television guide and search ‘Rodeo’ NOT Calgary Stampede. You can also watch online at CBCSports.ca, and wranglernetwork.com

Barrel Racing
0 B 617 Small, Cayla Welch OK
1 B 605 Csabay, Nancy Skiff AB
2 B 609 Grimes, Kathy Medical Lake WA
3 B 603 Cervi, Sherry Marana AZ
5 B 610 Hillman, Stevi Weatherford TX
6 B 611 Langdon, Taylor Aubrey TX
7 B 616 Schuster, Tiany Krum TX
8 B 614 Moore, Amberleigh Keizer OR
9 B 612 Lockhart, Lisa Oelrichs SD
10 B 604 Crossley, Callahan Germiston OR

Saddle Bronc Riding
1 B 105 Crawley, Jacobs Boerne TX KK 351 Spanish Pair
2 B 117 Wright, Jesse Milford UT K 662 Country Trail
3 B 107 DeMoss, Cody Heflin LA C Z92 Zaka Kibitz
4 B 106 Crawley, Sterling Stephenville TX CH X142 Pine Ridge
5 B 103 Braden, Hardy Welch OK TB 700 Pearl Necklace
6 B 116 Wright, Cody Milford UT C N7 Nutty Champagne
7 B 112 Scheer, Cort Elsmere NE C Z37 Zoria Hills
8 B 119 Wright, Rusty Milford UT K 633 Summer Trip
9 B 114 Thurston, Zeke Big Valley AB K 514 Centre Stage
10 B 118 Wright, Jake Milford UT K 541 Paper Clip

Bareback Riding
1 B 205 Brown, Jake Cleveland TX K 296 Blue Wings
2 B 207 Clements, Mason Santaquin UT TB 218 Jenny’s Red Wine
3 B 201 Aus, Tanner Granite Falls MN C Y34 Y Not Crystal
4 B 218 Peebles, Steven Redmond OR C Y92 Yipee Kibitz
5 B 211 Laye, Clint Cadogan AB CH X185 Trip Wire
6 B 214 Larsen, Orin Inglis MB TB MX69 Sacred Nation
7 B 210 Feild, Kaycee Genola UT K 945 Alley Trail
8 B 213 Tutor, Bill Huntsville TX K 537 Alley Street
9 B 209 Dent, Steven Mullen NE KK 055 Three Wings
10 B 217 O’Connell, Tim Zwingle IA K 502 Mile Away

Tie-Down Roping
1 B 401 Bird, Logan Nanton AB
2 B 414 Shiozawa, Matt Chubbuck ID
3 B 410 Malone, JC Plain City UT
4 B 402 Bouchard, Al Scandia AB
5 B 413 Rombough, Lee Sexsmith AB
6 B 419 Whitfield, Fred Hockley TX
7 B 415 Smidt, Caleb Bellville TX
8 B 406 Grant, Morgan Granton ON
9 B 418 Vest, Stetson Childress TX
10 B 411 Moore, Timber Aubrey TX

Steer Wrestling
1 B 501 Armes, Bray Gruver TX
2 B 503 Brockman, Seth Wheatland WY
3 B 521 Knowles, Trevor Mt Vernon OR
4 B 511 Graves, Stockton Alva OK
5 B 518 Struxness, JD Milan MN
6 B 513 Hass, Clayton Weatherford TX
7 B 514 Irwin, Kyle Robertsdale AL
8 B 509 Erickson, Ty Helena MT
9 B 520 Waguespack, Tyler Gonzales LA
10 B 505 Cassidy, Cody Donald AB

Bull Riding – list pulled from Everything-Cowboy, draw is not yet up this morning from Calgary Stampede.
Tanner Byrne
Cody Coverchuk
Brennon Eldred
Sage Kimzey
Derek Kolbaba
J B Mauney
Chase Outlaw
Tyler Pankewitz
Brock Radford
Cody Teel

No Comments

Leave a Reply